VANFED
Ben Değil Biz Olma Anlayışıyla
160-600 Reklam Alanı
160-600 Reklam Alanı

Van’a Gittiğinizde Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

129
Van’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler
Türkiye’nin İran sınırında bulunan Van, bilinen tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Urartu, Ermeni ve Selçuklu medeniyetlerine ait günümüze ulaşan onlarca eseri barındıran şehre dair bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik.

Van geçmiş zamanlardan beri birçok medeniyetin izlerini taşıyor. Bu izleri görmek isteyen birçok turist de Van’ı ilk durakları yapıyorlar. Bu tarihi merkezde hala arkeolojik kazılarla bilinmeyen birçok tarihi eser gün yüzüne çıkıyor. Peki, tarihin izlerini taşıyan ve bu kadar tarihi eser olan Van’da nereler gezilmeli? Pek çok tarihi eserden 5 tanesini sizler için derledik.

Hoşap Kalesi

Hoşap Suyu’nun kuzeybatısında sarp ve dik bir kaya kütlesi üzerine kurulan kale, iç kale ile bunun kuzeyindeki dış kaleden oluşuyor. Geçmişi itibariyle Urartu Devleti’ne kadar uzanan kale, Osmanlı Devleti’ne tabi Mahmudi Beyleri’nin yaptırdığı şekliyle günümüze ulaşmış. İç kale giriş kapısı üzerindeki kitabesine göre Mahmudi Süleyman Bey tarafından, H. 1052 (1643) tarihinde yaptırılmış. Dış kale surları arazinin yapısına göre şekillenmiş doğu, kuzey ve batıdan dolanan surlarla çevreleniyor. Surları destekleyen burçlardan bazıları günümüze gelmiş. Dış kalenin kuzeydoğusunda bir gözetleme kulesi yer alıyor. İçerisinde bugün bir cami kalıntısı ile köy evleri mevcut. İçerisinde Mahmudi Sarayı olarak nitelenen kompleks yapılar yer alıyor. Bunlar kalenin güney tarafında sıralanıyorlar. 19. yüzyıl ortalarında terk edilmiş olan kale, içerisindeki yapılarıyla günümüze büyük ölçüde sağlam olarak gelmiş. Bu nedenle bölgenin dikkat çeken sembol yapılarından birisidir. Peki buraya ulaşım nasıl sağlanıyor? Onun cevabı ise; Van’ın Gürpınar ilçesinde, Van-Hakkari kara yolu üzerindeki Hoşap (Güzelsu)’da yer almakta. Hoşap, Van’a 60 kilometre, Gürpınar ilçe merkezine ise 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Haber Sonu Reklam

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku